Я не признаю слова "играть". Играть можно в карты,
на скачках, в шашки. На сцене нужно жить.
Фаїна Раневська
27 серпня 2011 року виповнилося 115 років з дня народження великого психотерапевта Фаїни Георгіївни (Григорівни) Раневської. Саме її таланту було присвячене чергове засідання Об'єднання вільних художників «Ракурс».
Фаїна Георгіївна Раневська (уроджена Фаїна Гіршевна Фельдман - радянська актриса театру і кіно, народна артистка СРСР (1961), тричі лауреат Сталінської премії (1949, 1951, 1951) прожила довго - 88 років (народилася в 1896, а померла в 1984 році). Актриса, здатна замінити собою всю трупу; філософ з цигаркою, скандальна особа, уїдлива дама з товстим голосом, жахливо самотня і вразлива душа... Гримуча суміш! Вона ніколи не обмежувала себе у виразах. Багато хто думав, ніби Раневська вигадувала жарти, афоризми, які потім розліталися по Москві і рухалися далі. Насправді, у Фаїни Георгіївни не було потреби щось вигадувати. Її дотепність на кшталт рефлексу - вона мимовільна. Її геніальні фрази, зібрані зі спогадів друзів і знайомих, сьогодні роздруковують на принтері і вішають на стіни в офісі і вдома - щоб ніколи не втрачати оптимізму та знаходити сили за будь-яких обставин. Чого варті слова Раневської «Напевно, я чиста християнка. Вибачаю не тільки ворогів, але і друзів», або «Є такі люди, до яких просто хочеться підійти і поцікавитися, чи складно жити без мізків».
Фаїна Раневська протягом декількох десятків років, починаючи з 1930-х років, була однією з найпопулярніших актрис театру і кіно. Вона грала в п'єсах А. Чехова, О. Островського, М. Горького, І. Крилова, Ф. Достоєвського, Л. Толстого. На жаль, про гру актриси можна судити тільки по фотографіях, тому що лише останні три спектаклі - «Далі тиша» В. Дельмар (уривки з якого були представлені присутнім), «Правда добре, а щастя краще» А. Н. Островського і «Дивна Місіс Севідж» Дж. Патріка - записані на плівку.
Широкому глядачеві Фаїна Раневська більше знайома по кінофільмах «Пишка», «Весілля», «Людина у футлярі», «Мрія», «Весна», «Попелюшка», «Слон і мотузочок», «Підкидьок» та ін.
Засідання об'єднання відкрило Інтерв'ю з актрисою в рамках ТБ-передачі «Драматургія і театр» (ведуча Наталія Кримова), запис 1979 року. Правду кажучи, присутні не були в захваті від невиразної журналістки Кримової, але віддали належне такту, мудрості і почуттю гумору Фаїни Георгіївни: вона не тільки врятувала ситуацію, але і задала передачі такої динаміки, що не дивлячись на намір переглянути лише уривок цього інтерв'ю, ми дивилися це дійство на одному подиху до кінця. Крім того, в рамках цієї передачі ми побачили повну сцену з вистави «Шторм», де зайнята Фаїна Раневська.
Не зігравши жодної значної ролі, вона увійшла, за версією Британської енциклопедії, в десятку найвидатніших актрис XX століття. А епізоди з її участю ставали домінантою будь-якого фільму, другорядні ролі затьмарювали за своєю силою головні. Саме фільми за участю Фаїни Раневської пам'ятають і люблять багато поколінь, не завжди згадуючи, хто був виконавцем головних ролей.
Для перегляду шанувальникам таланту актриси був запропонований комедійний художній фільм «Весілля», знятий в 1944 році режисером Ісидором Анненським. Всім припала до смаку чудова кіноверсія чеховського водевілю про трагікомічні «розборки» в сім'ї міщан Жигалових, які намагаються «захомутати» примхливого чиновника Апломбова, одруживши його зі своєю дочкою... Завдяки чудовій режисурі і чудовій грі блискучих акторів у нескладному сюжеті картини часом починають звучати воістину трагічні нотки.
Усіх охочих подивитися цей фільм ми будемо раді бачити в Залі нових надходжень.