Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Остапів Любомир Малюк та бюджет

Батьки хочуть дати дітям хорошу освіту. Статистика анкет українських сімей у роботі з фінансовим планером теж демонструє таку тенденцію. На запитання: "Які цілі, пов'язані з дитиною, є для вас найважливішими?" найпопулярніші відповіді - вища освіта (64%) та "поставити дитину на ноги" (49%).

Любомир Остапів, відомий український фінансист, засновник соціального проєкту фінансової грамотності українців "Сімейний Бюджет", зазначає: "Та чи дає топовий виш разом із вченим ступенем уміння управляти власними коштами? Сумніваюся. Ваша дитина посилює свої можливості заробляти гроші. Однак, малоймовірно, що вона спланує щомісячний бюджет і відкладе 10% вже з першого ж заробітку. Навчити дітей фінансовій грамотності - це місія батьків!"

Найважливіше завдання батьків (окрім разом з дитиною радіти життю) - це дати дітям навички, необхідні для успіху та самореалізації в дорослому житті. Фінансова грамотність - однозначно належить до цього переліку, адже вміння поводитися із грішми знадобиться кожному в житті.
Коли розпочинати розмову з дітьми про гроші? За яку роботу можна платити? Як краще давати кишенькові гроші? Як плануватин сімейний бюджет? Скільки і куди потрібно відкладати для якісної освіти? Як виховати свою дитину фінансово успішною?
Якщо перед вами постають подібні запитання, то книжка "Малюк та бюджет" Любомира Остапіва саме для вас. У ній зібрано головне з досвіду провідних західних фахівців і з десятків статей по фінансовій грамотності. Це адаптація ігрових вправ та історій для українських батьків. Адже у нас фея не кладе гроші під подушку за молочні зуби. Студенти не беруть кредит у банку на вищу освіту. Підлітки рідко коли купують своє перше авто у шістнадцять літ.

"Малюк та бюджет" – це огляд семінарів, курсів, книжок, мультиків, фільмів, вебінарів, історій на тему дитячих фінансів і підприємництва. Зрештою, це інтерв'ю з українськими батьками різного достатку, яких об'єднав позитивний досвід у навчанні власних дітей і готовність його оприлюднити. У книжці багато не лише корисних порад, а й надихаючих життєвих прикладів.

Автор стверджує: "Книжка якісно вплине на ваші розмови з дітьми про гроші. Якщо ви діятимете мудро, то ваша дитина свідомо й уміло управлятиме своїм бюджетом протягом усього життя".

Книга Любомира Остапіва "Малюк та бюджет" доступною мовою пояснює засади фінансової грамотності для дітей, спонукає змалку вчитися розумно витрачати гроші та планувати свої доходи й витрати.
Це видання - поштовх читачам замислитися над власним фінансовим життям. І, можливо, змінитися на краще. Воно допоможе передавати дітям правильні цінності ставлення до грошей і фінансового здоров'я.
Автор запитує: "Чи могли б ми (батьки) сподіватися, що наш син здорово харчуватиметься, якби самі хрумали бургери з картоплею фрі? Чи буде дитина активно займатися спортом, якщо батьки відпочивають на дивані з серіалами? Отож-бо й воно.

Діти не стануть фінансово відповідальними та самостійними, якщо батьки бездумно тратять і живуть у кредит. Якщо дорослі навіть не знають свого місячного бюджету витрат, то як їхні діти зможуть планувати великі покупки та усвідомлено заощаджувати?"

Хочете ви того чи ні, але батьки є прикладом поведінки для маленьких дітей. Хочете навчити дитину чистити зуби двічі на день? Беріть її з собою у ванну і чистіть разом.

Технологічний прогрес і зміни соціуму ускладнюють завдання батьків, адже потрібно оновлювати власні знання.

Вам не потрібно бути фінансовим гуру, щоб виховати фінансово самостійну дитину. Незалежно від наявності у вас економічної освіти та рівня доходів вашої родини - ви показуєте приклад! Діти скопіюють фінансові звички вашої поведінки і закладуть у свої принципи. Ці принципи залишатимуться разом з ними протягом усього життя, формуючи ваших дітей раціональними, коли доводиться вирішувати фінансові питання.

У дорослому житті фінансова обізнаність захистить від багатьох проблем, особливо з кредитами та емоційними витратами. У фінансово незалежної людини значно більше вибору та можливостей і часто більше цінного ресурсу - часу!

Деякі з правил розмови про гроші:

Не ховайтеся від запитань дітей про гроші, а радійте їм. Це найсприятливіший навчальний момент. Навіть якщо запитання: "Чому ми не можемо собі цього дозволити?".

Формально-наказові повчання батьків "дій так", "йди туди", "це потрібно" пролітають повз вуха малюків.

Щодо історій, то найкращий досвід - ваш і вашої родини. Далі йдуть реальні люди з вашого кола, друзі та сусіди.

Навчальний процес повинен бути відповідно до віку дитини і її розвитку. Існує поділ дітей на 4 групи: дошкільнята (4-6 років), школярі (7-12 років), підлітки (13-18 років) та молоді дорослі (19-25 років). Враховуйте не тільки параметр віку, а й загальний розвиток вашої дитини, адже кожна маленька особистість індивідуальна.

Бюджет - навчальний інструмент управління грошима. Це не інструмент стимулювати чемну поведінку чи карати за непослух! Не змішуйте тему бюджету, оцінок в школі і поведінки вдома.

Не обманюйте! Якщо брехню викриють, ви надовго зруйнуєте довіру до ваших слів.

Сварки на тему грошей формують переконання, що грош - це зло, підстава поганих стосунків у сім'ї.

"Увімкнувши" тему грошей, ми можемо з неї переходити на багато інших життєво необхідних навичок.

Характеристики фінансово грамотної дитини:

1. Вміє відкладати.

2. Вміє заробляти. Розуміє скільки коштує праця і як отримати справедливу оплату.

3. Свідомо витрачає.

4. Вміє розмовляти про домашні фінанси та сімейний бюджет.
5. Вміє жити в рамках бюджету.

6. Вміє інвестувати.

7. Може мати справу з кредитами.

8. Розуміє свій підприємницький хист.

9. Вміє використовувати гроші, щоб змінювати світ на краще.

10. Є громадянином світу.

 

У книзі подано вправи та методики, як досягти таких характеристик!

Це видання допоможе виростити нове покоління фінансово вільних людей в Україні.

Бажаємо вам виховати фінансово успішних дітей!



В81349
373.2.015.3
О-76

Остапів Любомир.

Малюк та бюджет: як українським батькам виховати фінансово успішних дітей/ Любомир Остапів ; [літ. редагування О. Думанської] - Київ : Yakaboo Publishing, 2020. - Бібліогр. у підрядк. прим.. - 214, [7] с., ISBN 978-617-7544-67-7

Предметні рубрики: Дошкільники -- Економічне виховання

УДК: 373.2.015.31:336

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18192021222324
252627282930