Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

This material is in Ukrainian

31.03.2017

«Без сміху поговоримо про сміх,
який одвічно сиплеться, мов з міху.
Не раз він добрим людям допоміг,

лунаючи не просто задля сміху…»
Анатолій Бортняк

«Смішний цей світ» – зазначав ще Іван Франко. Гумор є однією з визначальних рис українського народу. Український гумор народжувався в народних іграх, народній розмові, переказах, які були і є джерелом творчості українських сміхотворців. Весела, кмітлива нація створила тисячі казок, анекдотів, усмішок та жартівливих пісень.

У 1922 року Василем Еллан-Блакитним було засновано український сатирично-гумористичний ілюстрований журнал під назвою «Червоний перець». Перші два номери журналу побачили світ у Харкові.
В ньому працювали або друкувались Остап Вишня, Степан Олійник, Олександр Ковінька, Василь Чечвянський (відповідальний секретар видання), Анатолій Петрицький (художник-ілюстратор журналу), літератори Кость Коротко (Ґедзь), Борис Шаповал (Бе-Ша) та багато інших майстрів гумору. Авторами видання були Олександр Довженко та Леонід Чернов (Малошитченко). В 1920-х роках в журналі друкувались карикатури Довженка під псевдонімом Сашко.

Нелегкими були довоєнні, та й повоєнні часи для українського гумору. З 1933-го року в редакції «Червоного перця» почались масові арешти. Владі не сподобалась критика на її адресу в журналі. Багатьох членів редакційної колегії звинуватили в тероризмі та підготовці замаху на керівників компартії України, арештували одного за одним. Внаслідок репресій «Червоний Перець» перестав виходити.

Поновлено журнал у 1941 році під назвою «Перець». Перший номер видання вийшов у Києві 14 травня.

Багато років працював в журналі і був членом редколегії поет-гуморист Степан Іванович Олійник. Саме він вигадав віршований фейлетон про тріо браконьєрів, за яким Гайдай в 1961 році й написав сценарій для фільму з Нікуліним, Віциним і Моргуновим в головних ролях.

За період свого існування – від перших двох номерів за 1922 рік журнал «Перець» пройшов досить складний і суперечливий шлях розвитку: від окремих, по-більшовицькі забарвлених агіток, до провідного (єдиного в Україні) сатиричного часопису, який здебільшого користувався чималим попитом серед читацької аудиторії.

У 2017 році «Перець» відсвяткував своє 95-річчя.
Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів книгозбірні має випуски цього видання за 29 років.

 

Відвідавши книгозбірню, матимете можливість перегорнути сторінки українського сатирично-гумористичного журналу «Перець» з 1975 по 2004 рік. Також до уваги відвідувачів представлені кращі твори видатних українських письменників та поетів, котрі друкувались на сторінках журналу «Перець» упродовж різних років. На презентації, яка влаштовувалася до дня народження журналу, відвідувачі переглянули кінокомедію «Пес Барбос и необычный кросс», яку Леонід Гайдай зняв за мотивами публікацій в «Перці». Перегляд фільму додав користувачам здоров'я, гарного настрою, упевненості в собі й у своєму майбутньому.

Сподіваємося, що вам сподобаються наші видання своєю пекучою іронією, неодмінно викличуть щирий сміх, бо бачити їх і не сміятися, бути байдужим до них неможливо.

 

Тож «посміємось разом»!

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031