22 квітня у всьому світі відзначили Міжнародний день Матері-Землі. Цю традицію започатковано Генеральною Асамблеєю ООН ще 2009 року.
У Херсоні, як і в інших містах, цього дня не влаштовують концертів у центрі міста, не чути й можновладців із пафосними промовами – заходи проводять екологи, активісти та освітяни. Уже не перший рік до святкування у Херсоні долучається і Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара, зокрема Центр екологічної інформації. Але про все за порядком.
Протягом двох днів (22-23 квітня) у Херсоні відбувався екологічний марафон, учасниками якого, зокрема, стали курсанти I та II курсів факультету суднової енергетики та судноводіння Херсонської державної морської академії.
У перший день марафону вони прослухали лекцію про екологічну катастрофу, в якій опинилася наша планета, та дізналися способи порятунку Землі. Доповідь підготувала керівниця молодіжної ініціативи «ZeroWasteSchool» Ольга Демченко та інші учасники організації. На основі отриманих знань курсанти проходили квест у парку «Херсонська фортеця». Усього було 5 локацій: материк екоальтернатив, стежка перешкод, бухта «Хто я», острів вікторин, затока сортування. Корисний та креативний квест підготували співробітники відділу екоосвіти Національного природного парку «Нижньодніпровський» та Гончарівки. За кожне пройдене завдання учасники отримували певну кількість балів, переможців привітали смачними призами – зерновою кавою та шоколадними батончиками, спонсором виступив інтернет-магазин «KAVOVAR». За словами самих курсантів, найбільше їх вразило завдання «Стежка перешкод» – між деревами було натягнуто канати, на яких висіло сміття: пластикові пляшки, поліетиленові пакети, одноразовий посуд, здуті повітряні кульки. Трохи далі було натягнуто рибальську сітку, а в кінці смуги перешкод – чорні пакети для сміття, які символізували нафтові плями. Курсанти мали без допомоги рук пройти усі перепони, щоб самим відчути, із чим щодня стикається риба у морях та океанах.
На другий день учні ЗОШ №32, курсанти ХДМА та співробітниці Центру екологічної інформації Гончарівки прибирали сміття у плавнях та на березі річки Кошова. Дістався туди наш «екологічний десант» на байдарках – для більшості учасників заходу це був перший в їх житті заплив. Навіть у такому дикому місці було чимало слідів цивілізації, чи краще сказати – людського недбальства: пластикові пляшки та одноразовий посуд. Але найважче було прибирати саме скляну тару: сміттєві пакети зі склом важили найбільше, а вивозити з острівця зібрані відходи потрібно було теж на байдарках. Після повернення до міста усе зібране сміття благополучно доправили до сміттєвих баків.
День Матері-Землі – це незвичайне свято: без салютів, листівок, народних гулянь та шампанського, але з чистим сумлінням та усвідомленням того, наскільки крихка є наша природа. Після лекцій, квестів та «суботника» навряд чи хтось залишиться байдужим до долі нашої планети!