Чи правильно я виховую свою дитину? Як зростити найуспішнішу, найщасливішу, найвихованішу людину? Цими питаннями переймаються всі батьки. Відповіді на ці та багато інших питань, шановні батьки, ви дізнаєтеся на сторінках нашого онлайн проєкту "Виховання без кордонів".
Очевидно, що нині настала своєрідна криза батьківства. Чимало батьків переймаються, що не мають готового «сценарію», надійного рецепту виховання дитини в сучасному світі — коловороті стрімких змін, невизначеності, невпевненості та водночас безкраїх можливостей. До того ж, вони ревно вірять, що вибір ними тактики та стратегії батьківства «викарбує» майбутнє їхніх дітей. Проте, чи не криється певна небезпека в думці, що існує єдиний правильний підхід до виховання?
Ось, ви, батьки, замислювалися про те, як виховують дітей в інших країнах, на інших континентах, в інших культурах?
Гросс-Ло Христина. Батьки без кордонів. Секрети виховання з усього світу. - К.: Фоліо. - 368 с.
Книга Христини Гросс-Ло «Батьки без кордонів» розповідає про розвиток дітей в різних країнах світу. Автор книги, мама двох дівчаток і двох хлопчиків, визнаний експерт в області виховання, вважає, що кращий спосіб оцінити власні дії по вихованню дітей - поглянути на них через призму іншої культури. Автор бере читача з собою в Фінляндію, Францію, Німеччину, США, Японію, Китай і показує моделі виховання в різних країнах, як в різних культурах прийнято розвивати в дітях терпіння, креативне мислення, самостійність, сприйнятливість до знань.
Трейсі Брайан. Виховуй супердітей. Як виростити щасливих, здорових, впевнених дітей та забезпечити їм перевагу в житті. 21сходинка до успіху. - Електронна книга.
Брайан Трейсі, відомий американський викладач та соціолог, у книзі "Виховуй супердітей" пропонує комплекс простих та ефективних педагогічних прийомів, які допоможуть вам виховати щасливих та здорових дітей. Методи Трейсі засновані на власному успішному досвіді. Книга розрахована на читачів, які вже мають дітей або лише мають намір стати батьками.
Вуйчич Борис. Виховання без кордонів. Ваша дитина може все, незважаючи ні на що. - К.: Ранок, 2017. - 304с.
Багатомільйонну аудиторію шанувальників легендарного Ніка Вуйчича завжди цікавило, як його батькам вдалося виховати такого дивного сина? Нік народився без рук і ніг, але в житті досяг більшого, ніж деякі цілком здорові люди. У книзі "Виховання без кордонів" батько Ніка Борис Вуйчич розкриває свої секрети виховання, ділиться практичними порадами і відповідає на питання, які часто задають батьки особливих дітей. Книга буде цікава усім батькам, і в першу чергу батькам дітей з особливостями розвитку. Це мемуари і керівництво по вихованню під однією обкладинкою.
Друкерман Памела. Французькі батьки не здаються. 100 правил виховання з Парижу. - К.: Фоліо, 2015. - 192с.
У книзі "Французькі батьки не здаються" Памела Друкерман відкриває читачам секрети "виховання по-паризьки". Потрапляючи до Франції, іноземці помічають, що місцеві діти дуже відрізняються від своїх однолітків в інших країнах. Вони не грублять батькам, не ниють, за столом віртуозно орудують ножем і виделкою і, що найдивовижніше, їдять все підряд! Автор книги - талановита журналістка і мама трьох дітей - прийшла до висновку: помиляється той, хто думає, що французькі діти зроблені з якогось особливого тіста. Просто у Франції протягом століть склалася особлива культура виховання, заснована на взаємоповазі і здоровому глузді.
Грей Джон. Діти - з небес. Уроки виховання. Як розвивати в дитині дух співробітництва, чуйність та впевненість у собі. - К.: Софія, 2021. - 351 с.
Книга Джона Грея "Діти - з небес" дійсно допоможе вам у вихованні дітей. Позитивне виховання зробить ваших дітей успішними, здатними справлятися з будь-якими життєвими труднощами, позбавить від почуття провини і страху. А вас зробить по-справжньому щасливими батьками, дозволивши вирішити всі проблеми, пов'язані з вихованням дітей у сучасному світі. І як же ви пошкодуєте про те, що цієї книги не було в часи ваших батьків.
Автор зробив приголомшливий подарунок всім чоловікам і жінкам, у яких є діти.
Багатьох батьків хвилює питання, яким чином найбільш доцільно виховувати дітей? Чи є різниця в вихованні хлопчиків і дівчаток? Дуже гостро для батьків стоять питання: “Як виростити із сина "справжнього" чоловіка”? Як виростити з доньки "справжню" жінку”? Добрих, впевнених у собі, цілеспрямованих, відповідальних і щасливих. Саме такими хоче бачити кожна мама і кожен тато свого сина чи свою доньку.
Безсумнівно, виховання хлопчиків і дівчаток має певні відмінності, про які слід обов'язково знати батькам. Хлопчики і дівчатка є різними не тільки в фізіологічному плані, але і в поведінці, розумовому розвитку, аналізі подій, сприйнятті реальності.
Пропонуємо до вашої уваги літературу, яка допоможе виростити сина справжнім чоловіком, а доньку справжньою жінкою, відповідальними за своє життя та вчинки.
Неттерсон Кара. Тонке мистецтво виховання синів: про тонкощі перехідного віку, мовчання та важливість діалогу. - Харків: Vivat, 2022. - 267 с. - (Саморозвиток).
Син зачиняється в кімнаті, більше не розповідає як справи в школі та ховає від вас свій смартфон? Що ж, ласкаво просимо до перехідного віку!
Ця книжка про те, як пройти із синами період їхньої юності, що починається у вісім - дев’ять років і закінчується, коли їм трохи за двадцять. Докторка Кара Неттерсон пояснює все, що відбувається з вашим сином під час дорослішання. Фізичні та психічні трансформації, зміна голосу й поведінки, перша закоханість, важливість соціалізації та пошук себе в нових компаніях, спокуси дорослого життя – бути хлопцем-підлітком не так уже й легко. Виховати сина, яким ви пишатиметеся, не зашкодивши його ще не сформованій особистості, – дійсно тонке мистецтво, як і розуміння того, що відбувається з нашими хлопцями, коли ми виховуємо їх.
Грант Ян. У мене росте син! Як виховати справжнього чоловіка. - Київ: Сварог, 2020. - 240 с.
Книга Яна Гранта - це цінне практичне керівництво, яке дасть батькам можливість успішно спрямовувати, навчати, натаскувати, пестити, любити, змушувати, привчати до дисципліни, підтримувати і надихати своїх хлопчиків – починаючи з самого народження і до того моменту, коли вони увійдуть в підлітковий вік.
Мікер Меґ. Мама й син. Як виховати надзвичайного чоловіка. - Київ: BookChef, 2021. - 464 с.
Меґ Мікер – лікар-педіатр із 30-річним досвідом роботи й мама чотирьох дітей – щедро ділиться секретами, які допоможуть жінкам побудувати довірливі й близькі стосунки з синами або ж відновити й зміцнити їх. Сучасний світ, налаштований на безальтернативний успіх, ставить перед майбутніми чоловіками багато складних викликів і піддає їх неабиякому тиску. На те, як із цим усім впораються хлопці, здатні вплинути їхні матері. Книга «Мама й син» допоможе мамам знайти в собі сили й упевненість, якими вони зможуть поділитися зі своїми дітьми; підкаже, як подолати протиріччя й суперечності, які час від часу виникатимуть між ними та підлітками; підтримає тоді, коли настане час відпускати сина у самостійне плавання.
Пайфер Мері. Як допомогти дівчинці-підлітку. - Харків: Віват, 2021. - 528 с. - (Саморозвиток).
Стандарти, які сучасне суспільство диктує молодому поколінню, іноді просто абсурдні: дівчата від раннього віку прагнуть бути стрункішими, страждають від залежностей, намагаючись здаватися «крутими», потерпають від насильства. Усе це може призвести до жахливих наслідків, які треба попередити.
Ця книжка містить корисні поради для дівчат і тих батьків, котрі хочуть, щоб їхні діти почувалися в безпеці. Тут звучать хоробрі й до болю чесні голоси самих дівчат, які потерпають від хаосу підліткового віку. «Воскресіння Офелії» закликає прагнути до віднайдення власної особистості, чому можуть сприяти важливі тактики поведінки, емпатія, внутрішня сила й жага до змін. Завдяки цій книжці ви зможете врятувати сім’ю від багатьох драматичних переживань і дати доньці змогу впевненіше ступити в зріле життя.
Грант Ян і Мері. У мене підростає донька! Як виховати справжню жінку. - Київ: Сварог, 2020. - 256 с.
Гуру в галузі батьківського виховання, Ян та Мері Грант, показують, як виховати впевнену в собі, оптимістично налаштовану, заповзятливу, великодушну, сильну та люблячу дівчину.
Москаленко Г. Т. Батьки, які виховують дочок. Що потрібно знати. - Київ: Центр учбової літератури, 2020. - 208 с.
Чого хочуть для своїх дочок всі батьки? Чи важко знайти з дівчатками спільну мову? Як стати для дочки опорою і при цьому навчити її бути самостійною?
Ви – стурбований батько, спантеличений дідусь або опікун, чиїм турботам доручили чужих дочок?
Значить, ця книга для вас. Методика психолога: реальні рішення, засновані на практичному досвіді, ефективна стратегія замість гасел і банальностей, а також постійне відчуття гумору, яке виручає навіть у безвихідних ситуаціях.
Підлітковий вік – період значних змін у житті дитини. За визначенням Організації Об’єднаних Націй підлітковий вік – це віковий період з 10 до 19 років. Це вік стрімких фізіологічних, психологічних, соціальних змін, які відбуваються з дитиною, і це саме той період, коли вона потребує як мудрої та виваженої батьківської підтримки, так і свободи в ухваленні рішень та виявленні своїх поглядів та переконань.
Як впоратися із вихованням підлітка? Чим особливий підлітковий вік, та як впоратися з кризовими періодами цього віку? Чи потрібні підлітку прояви любові з боку батьків або осіб, які їх замінюють? Як взаємодіяти з підлітком, використовуючи 5 мов любові?Як зрозуміти, прийняти, допомогти підлітку, не зруйнувавши взаємини? Чому підлітки спрямовують свою агресію на батьків? Куди зникає мотивація в підлітків і які помилки роблять батьки, намагаючись мотивувати дітей?
Виховання підлітка – важке завдання, тому батькам потрібно знати, які проблеми можуть на них очікувати.
Дізнавайтесь з рекомендованої літературиїї більше про вашу дитину, любіть її та будьте щасливими.
Хаффнер Дебра. Від перших побачень до дорослого життя. Що повинні знати батьки про сексуальний розвиток своїх підлітків. - К.: Центр учбової літератури, 2020. - 205 с.
Це видання про сексуальний розвиток підлітків. Автор книги – провідний американський фахівець в області дитячої сексуальності Дебра Хаффнер. Як розмовляти з підлітками про зміни, які відбуваються з ними? Як ставитися до їх романтичних стосунків? З якого віку потрібно перестати їх контролювати? Чи можна відпускати на вечірки до ранку? Як розмовляти про безпечний секс? Як уберегти від небажаної вагітності і що робити, якщо підлітки зіткнулися з цими проблемами? Що робити, якщо підліток заявить про свою нетрадиційну орієнтацію? Книга дає можливість батькам почувати себе значно впевненіше і допомогти підліткам стати сексуально здоровими.
Максименко Д. С. Психологічні особливості криз підлітка. Практична психологія. - К.: Центр учбової літератури, 2020. - 200 с.
У книзі розглянуті найнебезпечніші з криз підлітка – відхід від контактів зі значимими дорослими, що найчастіше призводить до правопорушень або усвідомленого заподіяння шкоди своєму здоров'ю. Підкреслюється важливість позитивної сімейної атмосфери для дорослішання підлітків, постійна зайнятість дітей привабливими і розвиваючими видами діяльності. Особливу увагу автор звертає на необхідність тісного контакту з підлітками.
Окремо йдеться про психологічну допомогу батькам і підліткам. Пропонуються матеріали про профілактику суїцидального ризику.
Книга рекомендується як для батьків, так і для педагогів.
Обережно – хлопці! - Харків: Школа, 2020. - 304 с. Серія: Цілком таємно.
Що робити, коли відбуваються зміни з тілом і душею? Коли виникає безліч запитань, про які ти соромишся запитати в батьків, а у твоїй голові замість формул літають флюїди кохання? Як не вчинити дурниць, не заблукати в лабіринтах почуттів і розібратися в психології дивних створінь – хлопців? Ця книга дає відповіді на ці й багато інших запитань.
Гресь А. Як пригорнути кактус? Книга для батьків, які хочуть зрозуміти своїх підлітків. - Харків: Основа, 2019. - 208 с.
«Виховувати підлітка нелегко». Це вам скаже будь-хто з батьків, які вже це пережили.
У цьому віці діти схильні до мінливого настрою, відчуженості, ексцентричності, піддаватися різним віянням та всіляко шукати місце в житті навіть в самих, як може здатися, невідповідних для цього місцях. У свою чергу батьки не встигають за тим, як швидко їх дитина дорослішає та намагається бути схожим на дорослого.
Але зневірятися не варто! Нехай немає універсального посібника, який вирішив би всі проблеми, поради з книги «Як пригорнути кактус» допоможуть знайти спільну мову, згладити гострі кути та краще зрозуміти підлітка.
Із книги «Як пригорнути кактус» читачі дізнаються: як правильно говорити про стосунки з підлітком, про причини девіантної та зухвалої поведінки, чому важливо не ставити жорсткі обмеження в свободі дій, що робити при емоційних потрясіннях дитини, як варто реагувати на агресію ...та багато іншого!
«Як пригорнути кактусв – збірник поширених проблем, з якими стикаються підлітки та їхні батьки, а також їх розбір та варіанти рішень. Це інформативна та містка книга з підліткової психології, яку буде корисно прочитати всім!
Грінченко С. О. Я підліток. Відверта розмова з батьками. - Харків: Основа, 2020. - 144 с.
Ця книга – звернення підлітка до своїх батьків із запрошенням вивчити його внутрішній світ, спосіб думок, логіку вчинків. У книзі є пояснення, ЧОМУ підліток так поводиться, і запропоновано рекомендації батькам, ЯК їм вчинити і ЩО робити, щоб допомогти своїй дитині впоратися із труднощами дорослішання та віковими особливостями розвитку.
Мета книги – дати батькам можливість через розуміння та усвідомлення утвердитися в любові та відчутті близькості зі своїм цікавим підлітком. Підлітковий вік – складний період як для батьків, так і для самих підлітків. Непорозуміння, образи, втрата довіри. Ця книга – це відверте послання підлітка до батьків. Від першої особи він розповідає, як сприймає реальність, чому йому так складно зрозуміти дорослих, чому йому так важливо інколи побунтувати.
Книга розподілена у відповідності до стадії дорослішання дитини:
10-11 років, стадія бути;
12-13 років, стадія робити;
13-14 років, стадія думати;
15-16 років, стадія індивідуальність.
Виховання дитини - процес складний і відповідальний, адже вимагає певних зусиль з боку батьків. Іноді трапляється, що приділяючи малюку достатньо уваги і турботи, мама з татом отримують зовсім не позитивний результат виховання.
Щоб забезпечити своїй дитині гармонійний розвиток і повноцінне життя в майбутньому, виховання потрібно починати з самого народження. В міру росту й розвитку дитини від народження до 5 років змінюється будова й діяльність внутрішніх органів і систем організму, іншими стають її інтереси й поведінка. Відповідно до цього мають змінюватися умови життя, організація виховання і навчання дитини.
Тихе і слухняне дитя – це скарб, який дається не кожним батькам.
А як часто бувають такі ситуації, коли ви, батьки, навіть не знаєте, що сказати, як знайти спільну мову з дитиною. Тоді на допомогу приходять мудрі порадники – книги, ваші головні рятівники. Не карайте себе за помилки чи невдачі, ваші зусилля разом з книгами приведуть до найбільш бажаного результату. Ви не самотні у власних проблемах.
Головним правилом виховання дитини залишається комбінація 2 дій: поважати і любити. Батьки повинні пам’ятати, що в світлі всіх методик виховання немає ідеальних, але загальні поради враховувати потрібно. Тож пропонуємо ознайомитися з літературою про те, як потрібно виховувати дитину з народження до 5 років.
Файбер Джоанна. Як говорити так, щоб маленькі діти слухали. Виживання з дітьми 2-7 років. - Харків: Віват, 2022. - 430 с. Серія: Саморозвиток.
Дитина кричить і штовхається, не хоче чистити зуби та їсти овочі, кидається речами, бешкетує в супермаркеті та… не чує вас? Геть не чує…
Джоанна Файбер і Джулі Кінґ – експерти з виховання – діляться своєю мудрістю, накопиченою протягом багатьох років проведення майстер-класів для батьків, учителів і педіатрів. Завдяки новаторському поєднанню оповідок з робочої практики, батьківських історій та авторських спостережень ви отримаєте конкретні інструменти й поради. Вони змінять ваші стосунки з дітьми й навчать говорити так, що малеча слухатиме вас із зацікавленістю та щирим інтересом.
А ще книжка допоможе маленьким дітям стати самодостатніми дорослими, які з розумінням і повагою ставляться до своїх батьків, учителів, старших братів/сестер й однолітків. Читаючи книжку, батьки відчують, що не самотні в складному спілкуванні з маленькими впертими дітлахами, які не хочуть чистити зуби, задираються до інших дітей та (як може помилково здатися) не піддаються жодним методикам виховання.
Дюмонтей-Кремер Катрін. Між "можна" та "не можна". Як встановити межі для дитини. - Київ: Сварог, 2020. - 100 с.
Всі батьки люблять своїх дітей і готові виконати майже всі їхні бажання. І частенько нам ніяк не вдається знайти правильний баланс між цими вічними проханнями і нашими поняттями про дозволене. В результаті – скандали, сльози, осудливі погляди перехожих і неприємне відчуття незручності і відчаю.
Французький дитячий психолог Катрін Дюмонтей-Кремер вважає, що з самого раннього віку необхідно встановити для малюка межі дозволеного. Дотримання цих кордонів закладе міцну основу особистості дитини. Рекомендації автора допоможуть зберегти сили і нерви, а також дозволять дитині з найменшим стресом впоратися з усіма складнощами дорослішання та адаптації до світу дорослих. Книга стане незамінним посібником для батьків дітей від року до семи років.
Макнамара Дебора. Спокій. Гра. Розвиток. Як розуміти дошкільнят (або тих, хто поводиться, як дошкільнята). - Дніпро: Смакі, 2022. - 271 с.
Ґрунтуючись на роботі одного з найвидатніших у світі експертів з розвитку дітей, «Спокій. Гра. Розвиток» пропонує дорожню мапу для розуміння маленьких дітей, і це те, чого бажає кожен тоддлер (дитина віком від 1 до 3 років) та дошкільня, щоб ми розуміли про них.
Ті, що збивають з пантелику та люблять, здатні перейти від радості до розчарування за лічені секунди, маленькі діти – одні з найбільш незрозумілих людей на планеті. Батьки та вихователі воюють із цими маленькими істотами, які відомі своєю непередбачуваною поведінкою, від істерик, опору та агресії до тривоги при розлуці, протестів перед сном та непослуху. Ключ до розуміння дітей полягає в усвідомленні того, що їхня складна поведінка – не вада особистості, не розлад чи недолік.
Книга «Спокій. Гра. Розвиток» показує, наскільки критичним для дорослих є створення відповідних умов для виховання маленьких дітей протягом унікального періоду їхнього життя. Це історія того, як розвиваються маленькі діти, від їхньої гострої потреби у прив’язаності та життєво важливої гри до дисципліни, яка захищає зростання. Захоплююче написана, зі співчуттям до дітей та збагачена історіями від дітей та їхніх батьків, «Спокій. Гра. Розвиток» назавжди змінить ваше уявлення про дошкільнят у вашому житті.
Максименко Д. С. Вчимося бути батьками. Школа для молодих батьків. Практична психологія. - Київ: Центр учбової літератури, 2020. - 208 с.
В книзі зібрано матеріали, які допоможуть молодим батькам у вихованні та розвитку дитини в перші три роки життя.
Книга рекомендується для широкого кола читачів, батьків та педагогів.
Остер Емілі. Шпаргалка для батьків. Науковий підхід до виховання дітей від народження до садка. - Київ: Yakaboo Publishing, 2019. - 384 с.
Це видання - бестселлер The New York Times. Чим відрізняється ця книжка від тисячі інших посібників для батьків? Озброївшись даними, Остер виявляє, що загальноприйняті знання про батьківство та догляд за дітьми не завжди є правильними. Авторка перевіряє та розвінчує міфи про грудне вигодовування (не панацея), тренування сну (не так вже й погано!), перші слова (діти, які починають рано розмовляти не обов’язково стануть геніями) та багато інших. Вона також дає поради батькам про те, як повернутись на роботу, як думати про дисципліну трирічної дитини, як бути у стосунках і бути батьками водночас.
Емілі Остер кваліфікований економіст, професорка економіки у Браунському університеті, авторка бестселлерів і мама двох дітей, яка знає секрет, як залишатись щасливими та спокійними батьками у період від народження дитини до того часу, коли вона піде до школи
Главацька Т. Є. Дитячий садок. Що робити, якщо...? Ситуації, які можуть трапитися з дитиною у дитсадку. - Харків: Основа, 2019. - 80 с.
Ви плануєте віддати дитину у садок? Думаєте, як пройти адаптацію?
Не знаєте, як реагувати на різноманітні ситуації, які трапляються з малям у новому середовищі?
Дитячий садок – перший крок дитини у самостійне життя. На цьому шляху можуть трапитися складні ситуації й негаразди, адже дитина тільки вчиться й набуває досвіду.
Ця книга – помічник батькам і дитині в питаннях на кшталт «Що робити, якщо…».
Побудована вона за принципом: ситуація – коментар психолога – вирішення – профілактика.
У книзі також наведені «шкідливі поради», щоб батьки мали можливість подивитися на себе з боку й помітити свої помилки.
Місія видання: допомогти батькам забезпечити легку адаптацію до дитячого садочку та вирішити труднощі, які можуть виникати у процесі відвідування дитсадка.
Книга адресована батькам малят від 2 до 6 років.
Все в природі переплетено, перемішано, переплутано і тим не менш перебуває в гармонії, приходячи до неї найнесподіванішими шляхами. У дітей все теж не позбавлено сенсу! Вони носяться, крутяться, ні секунди не сидять на місці і сповнені протиріч, але їх дуже легко привести в стан гармонії – треба лише знати правильний шлях.
Далі >>
Найважливіше завдання батьків (окрім разом з дитиною радіти життю) - це дати дітям навички, необхідні для успіху та самореалізації в дорослому житті. Фінансова грамотність - однозначно належить до цього переліку, адже вміння поводитися із грішми знадобиться кожному в житті.
Далі >>
Предмет гарячої батьківської любові, джерело розчарувань і занепокоєння і вічна загадка – ось що таке дитина з характером. Отже, пропонуємо вам разом із книгою досвідченого американського педагога і психолога, автора низки бестселерів, Мері Шіді Курчинки "Дитина з характером" відкрити для себе секрети виховання дитини з характером.
Далі >>
У 70-х роках XX століття з'явилося нове віяння у вихованні: дітей почали переконувати, що кожен з них особливий та видатний. У змаганнях нагороди отримували всі учасники, а не тільки переможці, заохочення отримували навіть ті діти, результати яких були посередніми. На початку нового століття ми отримали дітей, які звикли вимагати нагороду навіть за прості речі: з'їсти суп, прибрати в кімнаті, зробити домашнє завдання.
Далі