Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Історія волинських декабристів (проєкт "Народжені бути вільними")

This material is in Ukrainian

22.06.2023 06:46

(200 років із часу утворення Товариства об’єднаних слов’ян)

На початку ХІХ століття в Австрійській та Російській імперіях зароджується український національно-визвольний рух. Причини його виникнення були різні. У Росії – ліквідація автономних державних утворень українців – Гетьманщини та Запорізької Січі, а в Австрії – прогресивні реформи прихильників освіченого абсолютизму. Наслідком останніх стало поступове відродження всього українського, віри, мови, традицій. Поширення нових західних інтелектуальних та політичних течій підготувало грунт для створення в Україні таємних політичних товариств. Під впливом ідей Просвітництва в Україні з’являються масонські ложі, члени яких входять до складу декабристських організацій.

Декабристський рух в Україні відрізнявся від руху в Росії. Найбільше це проявлялось у діяльності таємної політичної організації Товариства об’єднаних слов’ян, а саме в його панславістських ідеях. Товариство об’єднаних слов’ян (ТОС) – з’явилося 1823 року в Новоград-Волинську. Засновниками таємної організації стали брати Андрій та Петро Борисови, дрібні дворяни з Полтавщини. Вони були офіцерами царської армії. Ідеологами товариства стали Люблінський Юліан Казимирович (учасник польського визвольного руху) та Горбачевський Іван Іванович.

Товариство налічувало близько 50 офіцерів нижчих чинів із військoвих частин, щo дислoкувалися ya Київщині та Волині. Активними членами ТОС були О. Усовський, Я. Андрієвич, І. Горбачевський, Я. Драгоманов, І. Сухинов, П. Громницький, Я. Андрієвич, В. Бечаснов, І. Іванов, А. Кульмін, М. Лісовський, О. Пестов, О. Тютчев, В. Соловйов, М. Щепилло. Окрім військoвих, дo ТОС булo прийнято шляхтичiв Тaдеуша Жебрiвського –секретaря грaфа Ільїнськoгo, Іпoлитa Скaльмирoвськогo, який мешкав у Старокостянтинові, тa підпoручикa у вiдставцi Микoлу Крaсницькoго з Новoграда-Вoлинськoго.

Головні засади діяльності Товариства об’єднаних слов’ян відображені у програмних документах – «Клятвенній обіцянці» і «Правилах» в основі яких лежала ідея панславізму.

Програмні цілі Товариства:

  • знищення самодержавства, скасування кріпацтва, подолання деспотизму панівного режиму;
  • звільнення слов’янських народів та створення федерацій усіх слов’янських республік;
  • федерації мають свій політичний устрій, організації виконавчих органів влади та самостійно приймають основні закони.

Члени Товариства мали намір досягнути поставленої мети шляхом повстання. Важливо зазначити, що революцію вони вважали рухом народних мас і закликали розраховувати на сили народу. «Слов’яни» були противниками військової революції, що і відрізняло їх від інших товариств декабристів.

У березні 1825 року в місті Черняхів відбувся з’їзд ТОС. Саме тоді було обрано президента, ким став П. І. Борисов, заступником обрано П. Ф. Громницького, секретарем І. І. Іванова.

У вересні 1825 року у селі Ліщині на Житомирщині відбулися загальні збори, члени Товариства об’єдналися з Південним товариством декабристів, при цьому залишивши за собою право на власну програму і окрему управу.

26 грудня 1825 року розпочалося повстання Чернігівського полку, Товариство приєдналося до повстанців. Повстанням Чернігівського полку завершився рух декабристів, як політична дія в Україні, але декабризм, як ідеологія, продовжував існувати і далі.

До січня 1826 року слідству нічого не було відомо про Товариство об’єднаних слов’ян. І тільки в березні 1826 року практично всі члени Товариства були виявлені і заарештовані.

Військовий міністр Татищев отримав наказ від Миколи І з’ясувати інформацію про членів Товариства. Виявилося, що Товариство об’єднаних слов’ян об’єднувало українців Олексія Усовського, Якова Андреєвича, Якова Драгоманова, Миколу Лісовського, Івана Шимкова, Івана Горбачевського, Миколу Мозгалевського, братів Борисових, Івана Сухінова та Олександра Пестова, які були родом з Полтавської, Чернігівської, Київської, Херсонської та Таврійської губерній. Дворяни Невенгловський, Островський, Скальмировський, Тадеуш (Фаддей) Жебрівський, Павло Головинський, Ольшевський були родом з Волинської губернії (Новограда-Волинського, Житомира, Радомишля). Серед членів товариства були німець Олександр Берстель, грек Павло Мозгана, росіяни Іван Кірєєв, Веніамін Соловйов, Олексій Тютчев, Петро Громницький, поляки Микола Красницький та Юліан Люблінський.

У справі Товариства об’єднаних слов’ян проходив Яків Якимович Драгоманов. Родовід Драгоманових продовжився відомою сім’єю української інтелігенції: брат Якова – Петро був батьком відомого історика, доцента Київського університету Михайла Петровича Драгоманова – дядька Лесі Українки.

27 членів Товариства об’єднаних слов’ян було вислано до Сибіру, двох розжалувано у солдати і відправлено на Кавказ, 5 членів переведено в інші полки з постійним наглядом та 7 членів відправлено під нагляд поліції. Засновників Товариства об’єднаних слов’ян – братів Андрія та Петра Борисових, засуджено за І розрядом – до вічних каторжних робіт, за конфірмацією термін каторжних робіт було зменшено до 20, у 1832 році – до 15, у 1835 – до 13 років.

Причинами поразки декабристів були відсутність підтримки повстання з боку народних мас.

Декабристський рух в Україні, зокрема діяльність Товариства об’єднаних слов’ян, залишив помітний слід у розвитку політичної думки в Україні. Ідея федеративної слов’янської держави знайшла своє продовження у політичних програмах діячів національно-визвольного руху, зокрема в Кирило-Мефодіївському братстві.

Інтернет ресурси:

  • Товариство об'єднаних слов'ян [Електронний ресурс]/Аліна Лейба.-Україна,2020.- Електронні відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=2tnrIPJvM6s.– Дата перегляду:15.06.2023.
  • Декабристи-українці: революціонери за століття до революції // Історія без міфів[Електронний ресурс]/ Історія Без Міфів.-Україна,2020.- Електронні відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=BTUUnw-22lM.– Дата перегляду:15.06.2023.
  • Суспільно-політичні рухи в Україні першої третини ХІХ ст. [Електронний ресурс]/ Уроки истории Питона Каа.-Україна,2020.- Електронні відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=N_N7asfD7FI&t=29s.– Дата перегляду:15.06.2023.
  • Рух декабристів[Електронний ресурс]/ Історія легко.-Україна,2020.- Електронні відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=1cVd18Crd_Y.– Дата перегляду:15.06.2023.

Використанні джерела:

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18192021222324
252627282930