Якщо говорити про «батьків-засновників» сучасної України, то ім’я Євгена Петрушевича, без сумніву, буде одним із провідних у цьому списку.
Для більшості наших співвітчизників Євген Петрушевич відомий як Президент ЗУНР. Таке визначення міститься майже в усіх шкільних і вузівських підручниках з історії. Проте воно некоректне. Насправді, Петрушевич обійняв посаду Президента Української Національної Ради. Тобто, він очолював конституанту і тимчасовий парламент ЗУНР. А посади під назвою «Президент ЗУНР» офіційно не існувало.
Євген Омелянович визначна й водночас неоднозначна постать в українській історії. Але не можна заперечувати неабиякий його внесок у становлення незалежності України. Саме завдяки Петрушевичу на західноукраїнських землях виникла та функціонувала демократична держава, збудована в найкращих традиціях габсбурзької політичної культури й українського козацького республіканізму.
Історія непересічної постаті Євгена Петрушевича – це історія президента Західноукраїнської Народної Республіки, якому пропонували очолити всю Україну. Це історія організатора, який подав взірець правопорядку в контексті всієї Української революції 1917-23 рр.; історія заручника закулісних ігор Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського, Великої Британії та Франції. Це історія еміграційної самотності, впливу радянської пропаганди, непорозуміння з українським визвольним рухом, самопожертви та усвідомлення своєї місії.
Соратники казали про нього, як про невиправного максималіста і безкомпромісного політика. У своїх спогадах Кость Левицький, один із найвизначніших політичних діячів Галичини, згадував про Євгена Петрушевича, як про людину з потужною енергією та запалом навіть у найважливіші та найскладніші хвилини визвольних змагань.
Тож яким був Євген Петрушевич та що саме він зробив для визнання України як незалежної держави Ви можете довідатися перейшовши за посиланням Євген Петрушевич…