Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Боротьба за Крим-головні цілі.

   

ВИБУХ НА СКЛАДІ У КРИМУ, РИА НОВОСТИ КРЫМ

 Крим – це територія України, тому Київ залишає за собою право бити по військових об'єктах Росії, яка окупувала півострів, що давно перестав бути безпечним місцем для росіян.  На військових об'єктах росіян  почастішали випадки "бавовни".

     Окупанти насправді бояться за всю територію Криму. Все частіше там знищують кораблі Чорноморського флоту, військові об'єкти та системи ППО. Ворог серйозно хвилюється через атаки на Кримський міст,  який досі забезпечує значну частку логістики. Проте, росія перестала використовувати його на повну. Наразі перед агресором стоїть й інше завдання – убезпечити залишки Чорноморського флоту. Зокрема, три ракетоносії, які на сьогодні ховаються в Азовському морі. Інші бойові кораблі стоять у Новоросійську. На чергуванні у Чорному морі є підводний човен – ракетоносій.

    Збройні сили України по окупованому росіянами Криму переслідують одразу багато цілей. За 2023 рік українські Сили оборони здійснили щонайменше 184 атак із застосуванням дронів та ракет по об'єктах російських військових на території півострова та по кораблях Чорноморського флоту РФ у Чорному морі.

    Зокрема, у Севастополі зафіксовано щонайменше 45 атак, по російських кораблях у Чорному морі — щонайменше 23, на заході півострова — щонайменше 33, у Джанкойському районі — щонайменше 21, у Феодосійському регіоні — щонайменше 15 та по Кримському мосту було здійснено не менше чотирьох атак за 2023 рік.

У вересні було найбільше вибухів на півострові — 31 атака, також 30 було у серпні, 21 — у липні, по 18 — у червні та жовтні. 

    Ввечері 20 березня 2023 року в окупованому Джанкої пролунала серія вибухів. Окупаційна «влада» заявила про «роботу ППО» та про те, що деякі «уламки» нібито «пошкодили домоволодіння і магазин». Незабаром в українській розвідці заявили, що внаслідок вибухів у Джанкої було знищено ракети Калібр, які перевозили залізницею, внаслідок вибухів у Джанккої було серйозно пошкоджено вузлову станцію.

  29 квітня 2023 року в окупованому Криму в Козачій бухті поблизу Севастополя пролунали вибухи. На місцевій нафтобазі почалася масштабна пожежа. Окупаційна «влада» визнала пошкодження чотирьох цистерн з паливом і заявила про площу займання в 1000 квадратних метрів. Вибух на нафтобазі знищив понад 10 резервуарів із нафтопродуктами загальною місткістю 40 тисяч тонн. Нафтопродукти було призначено для Чорноморського флоту країни-агресора, кораблі якого обстрілюють Україну.

   Зранку 18 травня у селі Чистеньке неподалік Бахчисараю стався підрив залізничного полотна. Через так звану "диверсію" вісім вагонів із зерном зійшли з колій, а п'ять з них перевернулись.

    20 травня вибухом було пошкоджено бойовий вертоліт окупантів. Інцидент стався на аеродромі "Кача" поблизу Севастополя. На цьому аеродромі дислокується 318 окремий змішаний авіаційний полк. Унаслідок вибуху близько першої ночі вражено та виведено з ладу військових вертоліт Мі-8 зі складу 318 полку.

     24 травня був атакований морськими дронами розвідувальний корабель Росії "Іван Хурс". У міноборони росії відзвітували, що знищили всі три дрони, а судно не постраждало. OSINT-аналітик MT Anderson опублікував супутникові знімки акваторії тимчасово окупованого Севастополя. На них можна побачити, що розвідувальний корабель "Іван Хурс" стояв на стоянці в Південній Бухті, але з помітним креном саме на правий бік. Швидше за все, корабель отримав серйозні пошкодження, але не затонув.

    10 червня 2023 року в базу відпочинку на Арбатській стрілці, яку захопили росіяни, влучило кілька ракет. Жителі села Щасливцеве Геніческого району підтвердили повторні прильоти, внаслідок чого загорілися бази відпочинку, де жили військові й «чиновники» окупаційної псевдовлади.

    У ніч на 22 червня 2023 року був здійснений удар по Чонгарському мосту на адміністративному кордоні між Кримом та Херсонською областю. Головне управління розвідки Міноборони України на удар по мосту заявили, що «далі буде». 5 липня у Генштабі ЗСУ підтвердили, що по Чонгарському мосту вдарили ракетами Storm Shadow. Після підриву Чонгарського мосту, окупанти перебудували логістику і значну частину озброєння, боєприпасів везли з Криму через Арабатську Стрілку.

  19 липня на полігоні у Кіровському районі за 20 км від Феодосії в окупованному Криму почали детонувати боєприпаси. Мешканців п’яти сіл біля полігона евакуювали. Про причину вибухів на великому складі боєприпасів окупанти офіційно не повідомляли, однак військові експерти вважають, що такі наслідки міг спричинити удар українським безпілотником.

Лише за два дні до імовірного удару по складу боєприпасів у Кіровському районі Криму, було завдано другого удару по незаконно побудованому Кримському мосту, який Росія використовує для постачання угруповання окупантів на півдні України. Джерело NV у правоохоронних органах повідомило, що до нього причетні СБУ і Військово-морські Сили України, міст атакували за допомогою надводних дронів. Попередній вибух на Кримському мосту, внаслідок якого обвалолося кілька його прольотів та була серйозно пошкоджена його залізнична частина, стався 8 жовтня 2022 року.

    22 липня, у селі Октябрське Красногвардійського району неподалік залізничної станції "Елеваторна" пролунали вибухи. Окупаційна влада Криму заявила про атаку безпілотників. Після вибухів видно пожежу зі сторони "Елеваторної", там частина колій використовується для перевезення вантажних вагонів. Рух "Атеш" повідомив, що на нафтобазі та аеродромі в Октябрському було кілька успішних "прильотів". Після цього почали детонувати склади з боєкомплектом.

    У Сімферопольському районі тимчасового окупованого Криму у селі Перевальному 25 серпня прилетіло по місцю дислокації 126-ї окремої гвардійської бригади берегової оборони чорноморського флоту Росії. Сили спеціальних операцій ЗСУ повідомили, що під час атаки було застосовано декілька ударних БПЛА, що нанесли ураження по місцю дислокації зазначеного підрозділу противника. Внаслідок ударів ворог поніс втрати вбитими і пораненими.

  13 вересня вибухи пролунали на російському судноремонтному заводі "Севморзавод" в тимчасово окупованому Севастополі. Сили Спеціальних Операцій Збройних Сил України підтвердили, що знищили великий десантий корабель "Мінськ" і дизель-електричний підводний човен "Ростов-на-Дону". Пошкодження дуже суттєві і найближчим часом їх точно не відремонтують.

  14 вересня 2023 року була здійснена атака дронів на військову частину в Євпаторії. Прилетіло саме туди, де розташована база протиповітярної оборони загарбників в районі села Уютного, відомо, що пошкоджено російський ракетний корабель "Самум". Спецслужби України повідомили, що морський дрон СБУ "Морський малюк" влучив по ньому недалеко від входу у Севастопольську бухту.

 Ввечері 17 вересня у Севастополі пролунав потужний вибух. За даними ЗМІ, "прилетіло" на Фіолент, де базується 26-й морський радіотехнічний загін. Окрім того, там розташована радіотехнічна станція з 12 радіолокаційними антенами.

    20 вересня Україна завдала удару по командному пункту Чорноморського флоту Росії в окупованому Криму. Сили оборони вразили командний пункт окупантів біля селища Верхньосадове. Супутникові знімки підтвердили знищення командного пункту, попри заяви окупантів нібито про успішну роботу ППО. Унаслідок вибухів 20 вересня на цій території було пошкоджено щонайменше одну будівлю, частина якої була знищена.

   Вночі 21 вересня СБУ спільно з ВМС України вразили військовий аеродром в окупованому Криму. Для атаки спецслужби використали українські ракети "Нептун". Відомо, що там перебувало щонайменше 12 бойових літаків Су-24 і Су-30, а також ПЗРК "Панцир". Окрім цього, там готували операторів дронів "Mojaher". Росіяни їх використовують для координації ударів, а також й безпосередньо для здійснення терору. Операція Служби безпеки та Військово-морських сил пройшла успішно і росіяни зазнали втрат у техніці.

   Зранку 23 вересня в Севастополі пролунав вибух. Жителі Криму чули спочатку звук ракети, а потім вже саме влучання. Місцеві стверджують, що "бавовна" сталася поблизу Інкермана – у тому районі розташована нафтобаза. Окупаційна влада Севастополя підтвердила удар, однак вже класично заявила про "збиття". Там повідомили, нібито уламки впали у районі Сухарної балки.

   Вибухи та детонація російських боєприпасів - це не повний перелік “прильотів” та військових пригод, зафіксованих у Криму влітку 2023 року. Після цих ударів росіяни почали змінювати місця дислокації своєї бойової авіації.

Військово-патріотичний рух "Атеш" зафіксував, що окупанти відновлюють закинуті летовища у Криму, зокрема почалася підготовка до відновлення аеродромів "Кіровське", "Багерове" та "Заводське". Для прийняття на цю інфраструктуру сучасних літаків, які мають турбореактивні двигуни, інфраструктура летовища "Багерове" не пристосована. Але неподалік від "Багерова" є летовище "Кіровське", яке у довоєнний час було ключовим об'єктом державно-наукового випробувального центру ЗСУ з місцем дислокації в Приморському. Там є вся інфраструктура. Переміщення авіації - це додаткові витрати коштів. Любе переміщення — це вплив на боєздатність цих літаків. І любе переміщення — це потреба дозапезпечувати їх і створювати відповідну матеріальну базу для того, щоб розміщувати їх на тих чи інших аеродромах. Це серйозний виклик для росіян. На російські літаки може чекати така ж доля, як і на кораблі у Чорному морі.

"Бавовна" у Криму квітне і в 2024 році, вона поширюється всією територією, яка готується до звільнення.

  4 січня Кримський півострів було атаковано дронами та ракетами. В українській армії повідомили, що завдано ударів по ворожих складах боєприпасів та по командному пункту. Внаслідок удару по тимчасово окупованому Криму був знищений командир ворожого 3-го радіотехнічного полку Повітряно-космічних сил Росії полковник Вадим Ісмагілов. Ліквідація Ісмагілова означає знищення командного пункту ППО РФ, та показує, що попри концентрацію усіх найновітніших засобів, радарів, зенітно-ракетних систем, російська ППО не здатна захистити навіть себе від ударів української авіації крилатими ракетами. 3-й радіотехнічний полк у складі 31-ї дивізії протиповітряної оборони супротивника є ключовою частиною в структурі кримської ППО, він оснащений радарами далекої дії, які можуть на ранньому етапі виявити повітряні цілі, у тому числі пуски крилатих ракет. Командний пункт на базі в Саках був заглибленою у землю та захищеною спорудою.

   Цьогоріч у січні Сили оборони атакували аеродроми "Новофедорівка" й “Бельбек”. На останньому уразили щонайменше три ворожі літаки, два винищувачі МіГ-31, один Су-27 і пошкоджено МіГ-29, повідомляли Повітряні Сили України.

   30 січня ЗСУ повідомили, що Сили оборони успішно відпрацювали по цілі в окупованому Криму. Так, українські військові успішно уразили радіолокаційну станцію російської системи ППО поблизу селища Роздольне у тимчасово окупованому Криму.

   1 лютого морські дрони Magura уразили ракетний катер "Івановєц", коли той проводив рейд в районі озера Донузлав. Відомо, що на борту судна було близько 40 членів екіпажу та протикорабельні ракети типу "Москіт". Внаслідок низки прямих влучань у корпус російський корабель зазнав пошкоджень, не сумісних із подальшим рухом – "Івановєц" дав крен на корму і затонув. Вартість ракетного катера "Івановєц" сягає 60 – 70 мільйонів доларів.

  14 лютого у Криму лунали потужні вибухи, а після чого на узбережжі Чорного моря спалахнула пожежа. Під ударом опинився російський великий десантний корабель "Цезар Куніков". Його відправили на дно Чорного моря за допомогою морських дронів Magura. У момент ураження він перебував у територіальних водах України поблизу Алупки.

  З 4 на 5 березня 2024 року в районі Керченської протоки  спецпідрозділ Group 13 Головного управління розвідки Міністерства оборони України здійснив успішну операцію, під час якої був атакований і знищений патрульний корабель Чорноморського флоту Росії "Сергій Котов". Group 13 використав морські дрони Magura V5 для атаки на ворожий корабель. Корабель проєкту 22160 "Сергій Котов" зазнав серйозних пошкоджень корми, правого та лівого бортів.

   24 березня відбулося успішне ураження ворожих десантних кораблів. В результаті операції були поражені ВДК "Ямал" та "Азов", а також центр зв'язку та декілька об'єктів інфраструктури Чорноморського флоту Росії у тимчасово окупованому Севастополі.

У ніч на 2 квітня окупантам було "тривожно" на українському півострові, оскільки Головне управління розвідки підірвало електропідстанцію в Севастополі.

   У квітні українські військові завдали удару в районі аеродрому "Джанкой". За даними розвідки, знищили та пошкодили пускові установки ЗРК С-400, радіолокаційні станції та пункт управління ППО РФ.

   У ніч на 15 травня у Криму була оголошена повітряна тривога, окупанти "відбили масовану атаку на аеродром "Бельбек". Як повідомляє ASTRA з посиланням на місцевих жителів, ракет було "близько 20", а в районі аеродрому Бельбек досі "щось горить". Крім того, моніторинговий канал "Кримський вітер" опублікував дані зі супутників, на яких видно кілька осередків займання. Як відомо, на аеродромі "Бельбек" у Криму дислокується 38-й винищувальний авіаційний полк ВПС росії, у якого є 12 літаків Су-27, 12 літаків Су-27СМ, три Су-27УБ і п'ять Су-30М2. Також на аеродромі дислокується Севастопольський авіаційно-рятувальний центр МНС росії.

  19 травня на залізничні колії недалеко від станції Солоне Озеро в Джанкойському районі впав безпілотник. Як повідомляв Телеграм-канал Baza, внаслідок цього обірвалися контактні лінії.

   Окупанти перекинули у Крим елементи нового зенітно-ракетного комплексу С-500 «Прометей» для посилення протиповітряної оборони окупованого півострова. За добу до цього, у ніч на 12 червня, українські війська завдали ударів по одній батареї С-300 і двох батарей С-400 поблизу окупованих Бельбека і Севастополя у Криму.

  Протягом травня-червня Силами оборони України в районах Джанкоя, Чорноморського, Мисового, мису Тарханкут, Євпаторії, Сак, Донського, Севастополя, аеродрому Бельбек, Алушти та гори Ай-Петрі було уражено 15 дивізіонів систем ППО ворога (С-300, С-350 та С-400), понад 15 радіолокаційних станцій та понад десяток пунктів управління. Однією з цілей цих ударів являється вплив на дії Чорноморського флоту Російської Федерації, спонукаючи його утримуватися подалі від заходу Чорного моря, щоб уникнути загрози для суден в Одесі. Також удари спрямовані на порушення логістики окупантів. Аналітики Bussiness Insider вважають, що активне знищення російських систем протиповітряної оборони у Криму знаменує підготовку України до майбутніх авіаударів з F-16.

    Під удар потрапив навіть такий цікавий об’єкт, як Центр космічного зв’язку, який давно перестав виконувати суто наукову функцію, натомість відіграє важливу роль у веденні війни проти нашої держави. По ньому Сили оборони України вгатили у ніч на 24 червня. Повна його мілітарна назва – 40-й окремий командно-вимірювальний комплекс у складі Головного випробувального космічного центру імені Г. С. Титова Повітряно-космічних сил РФ. Євпаторійський ЦКДЗ увійшов до структури військ «повітряно-космічної оборони Росії», на його базі сформовано військову частину 81415. Завдання в/ч 81415 – управління орбітальним угрупуванням космічних апаратів ВКС РФ, контроль технічними засобами космічного простору, контроль сейсмічної обстановки та інших геофізичних явищ на території Криму та в Причорноморському регіоні – іншими словами космічна розвідка і супутниковий зв’язок російських військових. Командно-вимірювальний комплекс є важливою складовою «стратегічних сил ядерного стримування».

   Вибухи на залізниці та військових аеродромах, пожежа на нафтобазі та підрив газопроводу, атаки безпілотників, блекаути – у тимчасово окупованому Криму інциденти стаються все частіше. Перспектива звільнення Криму стає більш реальною, деокупація не може не відбутися. Вона відбудеться обов'язково, бо в ментальному світовому розумінні, завершення цієї війни пов'язується зі звільненням Криму і відновленням всієї територіальної цілісності України. Коли півострів буде деокуповано — не береться прогнозувати ніхто, проте всі експерти переконані, що боротьба за Крим триватиме.

Використанні джерела:

Відео матеріали:

  1. https://youtu.be/unkGRafyF3Q?si=wvMVAsy-EXAd7Kbj
  2. https://youtu.be/qaBy2L4YKTo?si=-WSL3TVV8pWv1CuK
  3. https://youtu.be/tOYeFKg5O6o?si=IbzwCuqFfQJbe-AI
  4. https://www.radiosvoboda.org/a/video-tsili-zsu-u-krymu/32483672.html
  5. https://youtu.be/-lta3OQlxUg?si=i-TxQQVMGt7Qz4_a

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031