«Зачинатель нового напрямку у літературі… Завдяки незвичній здатності проникати в емоції героїв і простежувати за найменшим порухом їхнього настрою Еггерс миттєво полонить нашу уяву…[Еггерс] подає яскраві, цифрові світлини сучасності» – такий відгук залишила Мічино Какутані, літературний критик та журналіст видання «The New York Times» про письменника Дейва Еггерса та його роман «Сфера».
Науково-фантастичний роман з елементами антиутопії «Сфера» був виданий у 2013 р. Часто його порівнюють з антиутопіями «1984» Дж. Орвелла і «Який чудесний світ новий» О. Гакслі. У романі сатирично висвітлюється погляд на сучасний світ інформаційних технологій та соціальних мереж, а також на споживацьке ставлення людини до життя.
Ми живемо у світі, в якому наші дії залишають певний слід в електронній мережі. Та чи всі люди згодні жити на показ? В романі «Сфера» піднімається дуже актуальне питання – чи маємо ми право на приватність?
Головна героїня роману Мей Голланд після закінчення коледжу потрапила на роботу у величезну корпорацію «Сфера», яка займається найновішими технологіями і має соціальну мережу, що охоплює майже всю планету. Керівництво корпорації працює над тим, щоб якнайбільша кількість людей потрапила до мережі, тим самим прагне об’єднати в єдину систему усю інформацію про людину: електронну пошту, спілкування на сторінці у соцмережах, інформацію про банківські картки й витрати людини тощо. Вся ця інформація стає відома широкому загалу, людина не може щось приховати від системи.
Від Мей вимагається погодження на повну прозорість її життя: спілкування з друзями та родиною, думки та мрії повинні стати доступними широкому загалу. Вона не має жодного права на особисте життя поза мережею. Корпорація виступає за максимальну прозорість життя людини і основні принципи кампанії: «Таємниця – це брехня», «Приватність – це крадіжка», «Ділитися – це любити».
Що ж обере Мей: успішну кар’єру в «Сфері», чи право на таємницю приватного життя?
В77800
84(7США)
Е 28
Еґґерс Дейв.
Сфера: [роман]/ Дейв Еґґерс ; з англ. переклав Тарас Бойко ; [голов. ред. М. Савка] - Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. - 519 с., ISBN 978-617-679-145-8
УДК: 821.111(73)'06-31=161.2