Якщо ви колись були у магазинах для флористики, то обов’язково бачили в продажу щось схоже на сухі волокна, якими можна імітувати траву при створенні дерев-топіаріїв або використовувати як декоративний наповнювач для пакування подарунків. На питання «що це?», – продавчиня у крамниці відповість, що це сизаль, рослинне волокно. Нещодавно воно з’явилося ще й пресоване, в рулонах. Тоненькі павутинки різних кольорів, що здатні прикрасити будь-який букет.
Але не всі знають, що рослина, яку просто називають «сизаль», насправді – агава, а точніше – агава сизалєва. Назву свою рослина отримала на честь Агави – доньки одного з стародавніх міфічних царів. У перекладі з грецької ім’я означає «благородна, «надзвичайна».
На своїй батьківщині, південній Америці, агава – дуже важлива рослина. В книзі Макса Гесдерфера «Комнатное цветоводство» можна знайти безліч способів використання агави. Справді, безліч, адже в роду агави не менше 300 видів і серед них немало корисних. Вона служить для утворення огорож, сухим листям застеляють стріхи, з волокна роблять одяг, з шипів – цвяхи, серцевину агави використовують в їжу і для виготовлення мила. У листках агави на всю довжину проходять рядами провідні судини з міцними волокнами. Якщо відламати гострий кінчик листа і витягнути волокна, виходить щось подібне до голки з нитками. Їх так і використовували колись корінні індійці. А от мотузки, канати, гамаки, сітки, взуття та сумки в’яжуть і зараз.
На ринках Мексики продають великі, вагою кілька кілограмів, стебла агави, їх мексиканці печуть і їдять. Їдять також і кислуватий м’якуш листків – сирим і вареним. З листків, коренів і стебел женуть спирт. Неможливо не згадати також і знамениту текілу, яку роблять з ферментованого соку блакитної агави.
Що стосується сизалю, то це одні з найбільш поширених рослинних волокон, виробництво яких, до того ж, не є затратним. Сизаль не використовують для виготовлення тканин, бо його клітковина надто жорстка, але чудово підходить для шпагатів ременів, різноманітних товарів для тварин і, звичайно, банних мочалок та губок.
Вам ще не захотілося виростити вдома свою агаву? Це простіше, ніж здається, адже вона давно сусідить з нами як кімнатна рослина. В гарно ілюстрованій «Новейшей энциклопедии комнатных растений» Девіда Сквайра можна дізнатися про найпоширеніші кімнатні агави. А в «Кімнатному квітникарстві в дошкільному закладі» – ще й почитати про те, як можна використати ці та інші кімнатні рослини для навчання діточок краси та дбайливого ставлення до природи, і як кімнатні рослинки допоможуть під час занять із дошкільнятами. І якщо ви вже побігли за горщиком для майбутньої рослинки, можна ще спитати в нашій книгозбірні книгу М.І.Даникова «Целебные комнатные растения». В ній міститься розповідь, як лікувалися соком агави ацтеки: використовували його при хворобах печінки, шлунку, легень, лікували агавою рани. І, мабуть, досить успішно, адже в їх пантеоні була навіть богиня агави Маяцел. Можна і самому спробувати рецепти ліків з агави, приведені в книзі, хоча спершу, звісно, краще звернутися до лікаря. Якщо ви бажаєте більше дізнатися про екзотичні корисні рослини, то всі вищезгадані видання є у фондах нашої книгозбірні.