Роль українського театру, як і загалом української культури, радянська влада намагалася принизити, а українських акторів, зазвичай представляла звичайними статистами, які не мають особливих талантів. Насправді, все це не відповідає дійсності. Українські актори та актриси були відомі далеко за межами країни, їх блискучою грою захоплювались театрали Європи. Про одну з таких театральних зірок піде мова. Відкривачем її став «Батько українського театру» – Марко Лукич Кропивницький. Його відкриття звали Ефросинія Пилипівна Азгуріді (1867 – 1936), яка працювала під псевдонімом Зарницька. Вона була однією з найяскравіших актрис українського «театру корифеїв», стояла в одному ряду з такими відомими творчими особистостями, як Марія Заньковецька та Іван Карпенко-Карий.
Любов до української культури і театру прищепив їй дядько, сільський священик Григорій Михайловський. Цю любов вона пронесла через усе життя. Марко Кропивницький побачив її в аматорському театрі. Її гра та співочий талант справили на нього велике враження і Кропивницький запросив дівчину приєднатися до його театральної трупи. Такий шанс випадає раз у житті і дівчина ним скористалася. Так почався її шлях до визнання. У подальшому, впродовж 40 років, Зарницька була провідною актрисою найкращих театральних колективів. Вона зачаровувала глядачів своїм талантом. Серед прихильників талановитої актриси були М. Кропивницький, М. Старицький, П. Саксаганський, М. Заньковецька, М. Аркас, П. Столипін, діячі грузинської культури В. Абашидзе і Ш. Дадіані, французький критик Ф. Сарсе і багато інших.
І до сьогодні Зарницька є прикладом для наслідування молодих поколінь, що навчаються акторській майстерності.
У своїй книзі «Єфросинія Зарницька. Літопис життя і творчості (1867 - 1936)» театрознавця Тетяна Кінзерська розкриває багато цікавих та маловідомих фактів з життя актриси, які було знайдено нею під час роботи з архівами. Книга є своєрідним науковим дослідженням, адже в ній Т. Кінзерська приводить маловідомі історичні документи (особисті листи, відгуки в пресі, спогади сучасників тощо). Вона буде цікава, перш за все молоді, яка навчається акторській спеціальності, а також викладачам і студентам інших навчальних закладів гуманітарного спрямування. При цьому книгу можна читати як захопливу історію життя видатної жінки всім, хто цікавиться історією українського театру та його видатних діячів, адже на «зірковому шляху» актриси було багато цікавих і несподіваних випадків.
В79961
792.071(477)(092)
К 41
Кінзерська Тетяна.
Єфросинія Зарницька (Є. Азгуріді): літопис життя і творчості (1867-1936)/ Т. Кінзерська - Київ : Інтерсервіс, 2019. - Бібліогр. в прим.: с. 420-552. - 586 с. - (Сторінки історії українського театру), ISBN 978-617-696-856-6
Персоналії: Зарницька Є.П.
Предметні рубрики: Зарницька Єфросинія Пилипівна (1867-1936 рр.)
Театр український -- Персоналії -- кін. 19 - поч. 20 ст.
Артисти театру і кіно українські -- кін.19 - поч. 20 ст.
УДК: 792.071.2(477)"18/19"(092)